• Szkoła Podstawowa w Petrykozach 1945 - 2024

Przed I wojną światową wieś Petrykozy stanowiła część ziem polskich pod zaborem rosyjskim. We wsi znajdowała się szkoła, w której odbywała się nauka w języku rosyjskim.

Po II wojnie światowej w Petrykozach nauka odbywała się w mieszkaniach prywatnych. Z czasem powstał budynek szkolny z dwoma pomieszczeniami przeznaczonymi na potrzeby szkoły i mieszkaniem dla kierownika. Nie było żadnych pomocy dydaktycznych. Krzesła, ławki i stoły wykonali sami mieszkańcy wsi. W szkole pracowało dwóch nauczycieli, którzy uczyli około 90 uczniów.

W 1949 r. zmienił się stopień organizacyjny szkoły. Placówka stała się sześcioklasową szkołą podstawową, w której pracowało trzech nauczycieli. Po 1950 r. prowadzono również kursy dla analfabetów. Latem 1958 r. rozpoczęto budowę budynku szkoły. Budowę zakończono 1959 r., a 1 września oddano go do użytku. Dyrektorem szkoły w latach 1959-1962 był Leon Berent, a przez następne dwa lata Jan Lamtych. W roku szkolnym 1966/67 uległ zmianie stopień organizacyjny szkoły. Dyrektorem ośmioletniej szkoły podstawowej został Waldemar Wesołowski. Na zajęcia uczęszczało 113 uczniów. W latach 1971-1975 funkcję dyrektora pełnił Zdzisław Stanisławski. W roku szkolnym 1971/72 zlikwidowano filię klas I-III w Rywocinach, a do szkoły zaczęli uczęszczać uczniowie z Łążku. W roku szkolnym 1974/75 przeniesiono klasy V-VIII z miejscowości Zakrzewo do szkoły w Petrykozach. Liczba uczniów wzrosła do 139. W 1975 r. dyrektorem został Ludwik Dobrosielski. Do obwodu szkolnego włączono uczniów klas V-VIII z Gnojna. W 1985 r. dyrektorem szkoły została Barbara Dobrosielska, zaś 1999 r. Małgorzata Świątkowska. W 1999 r., na skutek reformy oświaty, powstała sześcioklasowa Publiczna Szkoła Podstawowa w Petrykozach. W 2017 r. na skutek kolejnej reformy oświaty, powstała ośmioklasowa Publiczna Szkoła Podstawowa w Petrykozach, w której funkcję dyrektora do roku 2021 pełniła Jolanta Cybulska. Obecnie funkcję dyrektora pełni Grażyna Schade.