• Certyfikat "Szkoła Wierna Dziedzictwu"

    • Z nieskrywaną dumą i radością informujemy, że Warmińsko - Mazurski Kurator Oświaty, na wniosek Kapituły Konkursu, przyznał naszej szkole Certyfikat "Szkoła Wierna Dziedzictwu". Certyfikat ten przyznawany jest szkołom podejmującym działania służące kształtowaniu tożsamości narodowej oraz pielęgnowaniu tradycji i wartości tkwiących w naszej ojczyźnie i we własnym regionie.

    • Gala wręczenia Certyfikatów

    • 8 listopada odbyła się uroczysta Gala wręczenia Certyfikatów Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie. Pragniemy poinformować, że Szkoła Podstawowa w Petrykozach otrzymała Certyfikat "Szkoła Wierna Dziedzictwu"

      Uzyskanie certyfikatu jest zwieńczeniem działań całej społeczności szkolnej, których celem jest rozwijanie u dzieci i młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości do ojczyzny i poszanowania polskiego dziedzictwa kulturowego.

      Wspólnie tworzymy klimat społeczny, sprzyjający rozwojowi i osiąganiu przez wszystkich sukcesów na miarę własnych możliwości.

       

    • Akcje i konkursy w ramach projektu "Szkoła Wierna Dziedzictwu"

    • 1 września w Szkole Podstawowej w Petrykozach oficjalnie rozpoczęliśmy rok szkolny 2021/2022.

      W czasie uroczystości społeczność naszej szkoły uczciła minutą ciszy bohaterów II wojny światowej. Przypomniano podstawowe fakty związane z wydarzeniami, które rozpoczęły się 1 września 1939 roku. Po apelu delegacja uczniów pojechała zapalić znicz przy Pomniku Ofiar II Wojny Światowej. W holu szkoły można było obejrzeć prace uczniów wykonane z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej.


      Projekt ”Kocham moją Małą Ojczyznę” polega na zdobyciu informacji i wykonaniu prezentacji multimedialnej oraz e-gazety na temat najbliższej okolicy. Działania wchodzące w realizację projektu:

      1. Opracowanie planu działań na rok szkolny 2021/2022
      2. Określenie sposobów osiągania założonych celów oraz angażowania społeczności szkolnej i lokalnej.
      3. Wyznaczenie nauczycieli odpowiedzialnych za realizację poszczególnych zadań i przedsięwzięć.
      4. Powołanie zespołu koordynującego, zatwierdzenie opracowanego planu przez Radę Pedagogiczną.
      5. Utworzenie uczniowskich grup zadaniowych. Wybór liderów oraz przydział zadań do wykonania przez grupy.

       

      „Sprzątanie świata – Polska” Celem akcji jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne, które jest również naszą Ojczyzną - miejscem, w którym mieszkamy. Akcja ta integruje też społeczność lokalną. Przypomniano o pomnikach przyrody jakimi są lipa drobnolistna, jesion wyniosły czy czarna olcha pamiętające odległe czasy, a występujące na terenie naszej gminy. Ideą akcji jest praktyczna edukacja na rzecz działań proekologicznych, ale również praca wychowawcza budująca odpowiednie wartości, m.in. odpowiedzialność za swoją Ojczyznę. To również wartościowy sposób rozwoju wolontariatu poprzez działania takie jak: selektywna zbiórka odpadów, promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku. Uczniowie naszej szkoły zbierali i segregowali śmieci, ale też porządkowali rabatki kwiatowe znajdujące się na terenie szkoły.  Akcję  poprzedziła prelekcja wprowadzająca dzieci w ideę akcji.

       


       

      Dnia 24.09.2021r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Były one okazją do przypomnienia uczniom roli wyborów w państwie demokratycznym. Odwołanie się do wyborów w dwudziestoleciu międzywojennym oraz do częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r. Podkreślając, że podjęte wówczas decyzje przy urnach wyborczych zadecydowały o późniejszym ustroju Polski. Uświadomiono uczniom ich znaczenie dla obywateli. Szkolne wybory były poprzedzone kampanią wyborczą. Kandydaci do Samorządu Uczniowskiego przygotowali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu. Kandydaci swoje programy wyborcze przedstawili społeczności szkolnej podczas apelu. Dziękujemy kandydatom i wyborcom za liczny udział. Gratulujemy zwycięzcom.


      29 września 2021 roku wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Przygotowanie tego wydarzenia zostało zrealizowane przez Samorząd Uczniowski i bibliotekę szkolną. W tym dniu najstarsi uczniowie czytali młodszym kolegom z klas 0-III. Uczniowie propagowali kulturę języka polskiego dbając o poprawność językową i intonację głosową podczas czytania. Wspólnie spędzony czas to również sposób na nawiązanie bliższych relacji między uczniami klas starszych i młodszych. Buduje wspólnotę, w której wszyscy darzą się szacunkiem i zaufaniem.


      Kolejną okazją do przypomnienia uczniom istotnych zmian zachodzących w historii narodu polskiego był 14 października.  Komisja Edukacji Narodowej była pierwszą w Polsce, ale też w Europie władzą oświatową. To dzień, w którym nauczyciele mają swoje święto. Nie zapomnieli o tym uczniowie naszej szkoły  – w podzięce za codzienny trud pedagogów przygotowali występ. Uczniowie klas IV - VIII przedstawili program słowno – muzyczny wyrażając tym samym wdzięczność za pracę pedagogów.

      14 października 2021 r. to dzień, w którym uczniowie klasy pierwszej zostali oficjalnie włączeni do grona społeczności szkolnej. Ślubowanie złożone na flagę Polski to pierwsza ważna lekcja szacunku do symboli narodowych i postaw obywatelskich. Pasowanie na ucznia przypomniało staropolski zwyczaj pasowania na rycerza. Uroczystość była wielkim świętem dla pierwszaków i całej społeczności  szkolnej, która tego dnia oficjalnie włączyła do swojego grona najmłodszych uczniów.


      Październik to czas kiedy wróciliśmy myślą i sercem do nauczania świętego Jana Pawła II, który swym nauczaniem wpłynął na kształt światowej, ale przede wszystkim Polskiej historii. Kolejny Dzień Papieski w naszej szkole odbył się 22 października 2021 r.,
      w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Programowe słowa pontyfikatu papieża Polaka: "Nie lękajcie się!" - nabierają dziś nowego znaczenia w obliczu zagrożenia, przed jakim stanął świat i my wszyscy – powiedział kard. Stanisław Dziwisz w 15. rocznicę śmierci papieża. Duchowe dziedzictwo, jakie pozostawił po sobie św. Jan Paweł II oraz motto tegorocznego Dnia Papieskiego, zachęcają nas do zaufania Chrystusowi. Apel ten jest ponadczasowy. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego stanowi zaproszenie i znak tego, byśmy przez Dzień Papieski docierali do głębi nauczania Papieża Polaka. O tych wydarzeniach przypomnieli nam uczniowie klasy VII i VI prowadzący spotkanie, które miało charakter modlitewny, cała społeczność szkolna zaangażowała się w duchowe przeżycie Dnia Papieskiego.


      Uczniowie wzięli udział w konkursie historycznym „Bohaterowie Niezłomni 2021” – konkurs jest organizowany przez młodzież z Akademii Młodzieżowej działającej w ramach Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Celem konkursu było popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej wiedzy o Bohaterach Niezłomnych – żołnierzach polskich walczących w powstaniu antykomunistycznym po II wojnie światowej. Konkurs polegał na rozwiązaniu 6 zagadek historycznych zawartych w krótkich filmach nagranych przez młodzież. Nasz uczestnik z klasy VIII nie zajął miejsca w pierwszej dziesiątce.


      Udział w akcji „BohaterON w Twojej Szkole”

      W październiku przystąpiliśmy do ogólnopolskiej kampanii „BohaterON”. W klasach VII – VIII zostały przeprowadzone zajęcia lekcyjne, które miały na celu uhonorowanie  uczestników Powstania Warszawskiego, a także promowanie postaw patriotycznych i popularyzowanie historii XX wieku. Uczniowie chętnie włączali się w rozmowy dotyczące powstańców. Poznawali ich życiorysy i determinację w walce o wolną Polskę. Pamiętamy, że wdzięczność za tak wielką ofiarę, jaką ponieśli bohaterowie sierpnia 1944 roku, jest ważnym elementem dialogu międzypokoleniowego.


      Listopad to czas kiedy nasze myśli kierujemy ku tym, którzy odeszli walcząc o niepodległość naszej Ojczyzny. Jest to czas zadumy nad przemijaniem i zarazem duma z walki narodowowyzwoleńczej Polaków. Upamiętniliśmy ten czas wspólnym wykonaniem kotylionów, dzięki temu nastąpiła integracja środowiska szkolnego we wspólnym działaniu, kształtowanie poczucia wspólnoty narodowej i lokalnej. 10 listopada o godzinie 11:11 uczniowie wspólnie odśpiewali hymn państwowy.


      15 listopada wraz z uczniami klas VI -VII wyruszyliśmy w podróż do przeszłości. Wędrując przez kolejne etapy historii Polski, poznaliśmy drogę, jaką przeszli nasi przodkowie, by odzyskać niepodległość. Wspólne śpiewanie piosenek legionowych, było szczególnym wyrazem wspólnoty szkolnej i narodowej. Zorganizowany przez młodzież apel z okazji Dnia Niepodległości miał na celu pielęgnowanie tradycji, umacnianie poczucia dumy z przeszłości własnego narodu, ale też pogłębianie wiedzy historycznej i aktywne włączanie się w obchody świąt państwowych.


      Nasza szkoła przyłączyła się do akcji Poczty Polskiej oraz  akcji społecznościowej #MuremZaPolskimMundurem, wspierającej żołnierzy oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji, którzy pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej. Chcieliśmy  podziękować jednostkom mundurowym za ich służbę, przekazać słowa wsparcia na własnoręcznie wykonanych kartach. 


      Udział w akcji „Zapal Światło Wolności” – obchody 40 rocznicy wybuchu stanu wojennego. Grudzień to czas, kiedy wspominaliśmy  przykre wydarzenia początku lat osiemdziesiątych. W poniedziałek 13 grudnia 2021 roku o godzinie 19.30 uczniowie z klas IV – VIII w oknach swoich domów zapalili świece na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny. Akcja ta miała nawiązywać do gestu, jakim Polacy na początku lat osiemdziesiątych wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. W ramach tej inicjatywy można było też zapalić wirtualne światło wolności na stronie IPN. Cel jaki nam przyświecał to upowszechnianie wiedzy na temat najnowszej historii Polski, inspirowanie uczniów do samodzielnego poszukiwania informacji związanych z tragicznymi najnowszymi dziejami ojczystymi.


      21.12.2022 roku cała społeczność szkolna spotkała się na wigilii szkolnej. Spotkanie rozpoczęliśmy wspólną modlitwą. Uczniowie klas IV - VII przypomnieli historię narodzin Jezusa w formie przedstawienia teatralnego połączonego ze śpiewem kolęd. Dzieci i młodzież swym występem przekazały radość z nadchodzących świąt oraz wzbudziły w widzach głęboką refleksję na temat wiary, która towarzyszy nam każdego dnia, a której jest w nas wciąż za mało.  Kolędy, płynące z głębi serca wykonawców wzruszyły społeczność szkolną.

      Dzięki temu dzieci i młodzież współuczestniczą w pielęgnowaniu tradycji, krzewieniu wartości chrześcijańskich, wzmacnianie poczucia przynależności kulturowej.


      Grudzień to też czas zakończenia ogólnopolskiej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, w której również braliśmy udział. Na zakończenie kampanii do naszej szkoły przybył Wójt Gminy Działdowo oraz kierownik Referatu Oświaty aby wręczyć nagrody biorącym udział w akcji uczniom. Kampania ta ma na celu promowanie zdrowego trybu życia, wspieranie dzieci w poszukiwaniu pasji i odnajdywaniu swoich zainteresowań oraz umiejętności doskonalenia wyzwalania pozytywnych emocji.


      Semestr II

      W styczniu zespoły uczniów klas VI-VIII przygotowywały prace w formie cyfrowej w ramach projektu pt. „Moja Mała Ojczyzna”. Prace w formie prezentacji dotyczyły historii miejscowości, z których pochodzą uczniowie. Celem projektu było zachęcenie uczniów do poznawania historii związanej z ich miejscowościami oraz propagowanie lokalnego patriotyzmu. Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie poznali pojęcie małej ojczyzny. Dowiedzieli się czym jest lokalny patriotyzm i jakimi cechami powinien odznaczać się lokalny patriota, nauczyli się odczuwać  więź z Polską – dużą ojczyzną zróżnicowaną regionalnie.


      18 stycznia 2022 w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Ze względu na pandemię przedstawienia uczniów klas 0 - III zostały nagrane i przesłane babciom i dziadkom w dniu ich święta.  Wnukowie przedstawili wiersze, piosenki oraz tańce. Mali artyści pięknie i kolorowo zaprezentowali się przed publicznością, która znajdowała się po drugiej stronie ekranu. Dzieci przygotowały własnoręcznie upominki, które po powrocie do domu wręczyły babciom i dziadkom. Nie zapominajmy, że to często żywi świadkowie historii znajdujący się wśród członków rodziny i przekazujący tą wiedzę wnukom i prawnukom. Często rozmowa z dziadkami to żywa  lekcja  historii.


      4 marca 2021 r. w naszej szkole odbył się  apel z okazji  Narodowego  Dnia  Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To  święto państwowe  upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.  Uczniowie  poznali część  historii, która  odnosiła się do postaci i ich życiorysów, działań oraz tragicznego losu Żołnierzy Wyklętych. Przypomnieli,  jak ważna jest pamięć o tych, którzy  heroicznie walczyli o wolną Polskę. Przygotowana została gazetka informacyjna o Żołnierzach Wyklętych ich działaniach oraz apel upamiętniający postawy wiernych przysiędze żołnierskiej ludzi.


      Nasza szkoła wzięła udział w Biegu Tropem Wilczym upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywa ta skupiła wielu uczniów, oraz nauczycieli którzy wzięli udział w biegu, który zakończył się wręczeniem pamiątkowych medali i koszulek z wizerunkami Żołnierzy podziemia niepodległościowego. Po biegu wraz z przedstawicielami uczniów  naszej szkoły, przewodniczącą Rady Rodziców i przedstawicielem Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Petrykozach udaliśmy się do Niedziałek, aby tam pod monumentem upamiętniającym oddział Wacława Grabowskiego „Puszczyka”, zapalić znicze pamięci i oddać hołd bohaterom podziemia antykomunistycznego.

      W tym roku w sposób szczególny skupiliśmy się wokół postaci Wacława Grabowskiego ps. Puszczyk i jego siedmioosobowego oddziału, który stoczył swoją ostatnią i nierówną walkę z przeważającą siłą wroga, bo aż 1300 siłami komunistycznej bezpieki, w zagubionej wśród pól i lasów miejscowości Niedziałki. Żołnierze „Puszczyka”  złożyli swe życie na ołtarzu Ojczyzny. Przez długie lata skazani na niesławę i zapomnienie dzisiaj pozostają w naszej pamięci jako niezłomni i wytrwali bohaterowie walczący o wolną Polskę.


      W marcu nasze Szkolne Koło PCK, ze względu na wydarzenia jakie rozgrywają się na Ukrainie, włączyło się czynnie w pomoc uchodźcom wojennym. Zorganizowano zbiórkę darów na rzecz potrzebujących. Nauczyciele, dzieci i ich rodzice chętnie włączyli się w pomoc zmuszonym do emigracji kobietom i dzieciom. Mimo trudnej historii łączącej nasze kraje, stanęliśmy na wysokości zadania. Ponad podziałami i bez uprzedzeń ze zrozumieniem i pełnym życzliwości oraz empatii działaniem realizując tym samym nakaz miłości bliźniego. Pamiętając, że nawet w trudnych historycznie chwilach, znajdowali się bohaterscy Ukraińcy pomagający swoim polskim sąsiadom. Nie zważając na dotkliwe kary czy nawet utratę życia. Teraz my, równięż pospieszyliśmy z pomocą.

      Wolontariusze Szkolnego Koła PCK zbierali żywność i artykuły pierwszej potrzeby, środki opatrunkowe dla dzieci i ich mam, aby  mogły one godnie spędzić ten trudny czas poza swoją ojczyzną.


      8 marca 2022 roku męska część społeczności szkolnej z uznaniem patrzyła na osiągnięcia dokonane na przełomie wieków przez kobiety. Był to czas nie tylko składania życzeń. Część artystyczna przygotowana przez starszych uczniów przeniosła nas do chwil, kiedy kobiety uzyskiwały prawa wyborcze, powstawały ruchy sufrażystek. Następowała emancypacja kobiet, gdzie Polska była liderem pod tym względem w Europie. Uczniowie klasy V, VI, i VII prezentując dobrą grę aktorską podczas odgrywania scenek rodzajowych, zwracali uwagę na wyżej wymienione aspekty. Z uznaniem patrzyliśmy na nasze polskie noblistki, poetki, uczone czy zasłużone dla naszego państwa bohaterki walki o niepodległość. Na uroczystym apelu pojawili się również zaproszeni goście: przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Petrykozach oraz pani Sołtys wsi Petrykozy.


      17 marca 2022 r. uczniowie z klas I – V wraz z wychowawcami udali się do Muzeum Pogranicza w Działdowie. Naszym celem było zgłębienie historii jaką skrywały w sobie mury tamtejszego zamku. Historii, która ściśle związana była z księciem litewskim Kiejstutem oraz z wojskami polsko-litewskimi pod dowództwem Władysława Jagiełły, które bez problemu zdobyły działdowski zamek w drodze na pola grunwaldzkie w 1410 roku.  Następnie miasto zostało przez króla przekazane Siemowitowi IV .Spacer po zamku pozwolił uczniom poznać życie jego mieszkańców. W sali poświęconej tematyce wojennej poznali umundurowanie i sprzęt wojskowy, z jakiego korzystali żołnierze w okresie I wojny światowej. Widowisko światła i dźwięku pozwoliło uczniom poczuć atmosferę pola bitewnego. Sala poświęcona obozowi zagłady w Działdowie uświadomiła im, jak wielkiego okrucieństwa doznali Polacy w czasie II wojny światowej. Wizyta w Interaktywnym Muzeum Państwa Krzyżackiego pozwoliła uczniom poznać historię Działdowszczyzny. Dużą atrakcją okazała  się możliwość przebrania w stroje z epoki. Dzięki temu uczniowie poznali kulturę swoich przodków. Wycieczka  przybliżyła uczniom wiedzę na temat regionu, w którym mieszkają. Nastąpiła większa integracja środowiska szkolnego, pogłębianie współpracy z instytucjami działającymi na rzecz edukacji i kultury.


      W marcu uczniowie naszej szkoły poznawali historię naszego regionu. Spacer po Działdowie i odwiedziny w historycznych miejscach uświadomiły uczniom, jak bogata jest historia naszego regionu. Uczniowie zobaczyli dawne koszary  wojskowe, które pełniły również rolę obozu pracy, obozu zagłady i obozu jenieckiego. W obozie zginęło około 15 tysięcy osób, wśród zamordowanych znaleźli się arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski (zmarł 28 maja 1941 roku) oraz biskup pomocniczy Leon Wetmański (zmarł 10 października 1941 roku). Uczniowie oddali hołd zamordowanym przy pomniku ofiar obozu zagłady.


      Szkolne Rekolekcje Wielkopostne to niezwykły czas, który pozwala nam lepiej przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. To właśnie podczas rekolekcji uświadamiamy sobie prawdy nad którymi nie zastanawiamy się w naszym codziennym biegu, przytłoczeni sprawami doczesnymi. Pamiętajmy, że jest to czas zadumy nad naszym życiem. 8 kwietnia nasi uczniowie wraz z wychowawcami uczestniczyli w warsztatach rękodzieła artystycznego tworząc palmy wielkanocne. 11 kwietnia cała społeczność szkolna zgromadziła się na modlitewnym spotkaniu w myśl słów Pana Jezusa "Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich" (Mt 18,20). Motywem przewodnim naszego spotkania była celebracja Słowa Bożego oraz rozważanie Męki Pańskiej. 12 kwietnia zgromadziła nas Droga Krzyżowa razem z Chrystusem duchowo przemierzaliśmy drogę na Kalwarię śpiewając pieśni pasyjne. Oglądając film mówiący o tradycjach Wielkanocnych i Triduum Paschalnym odwoływaliśmy się do tradycji naszych przodków.


      Nasza szkoła podtrzymuje pamięć o emerytowanych pracownikach organizując akcję „Szkoła pamięta”. W ramach akcji zostały przekazane paczki na święta Bożego Narodzenia oraz kartki świąteczne z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego wykonane własnoręcznie.


      7 kwietnia w ramach konkursu fotograficznego uczniowie klasy VII wykonali e-gazetki dotyczące zabytków Działdowszczyzny oraz województwa warmińsko – mazurskiego. Każdy z uczniów wcielił się w role dziennikarza  opracowując własny szablon gazety i przygotowując go do druku. Była to praca realizowana w formie projektu grupowego na zajęciach informatyki. Głównym celem  projektu było propagowanie kultury języka polskiego połączone z warsztatami dziennikarskimi. Analizie został poddany sam proces powstawania publikacji z naciskiem na graficzny skład gazety czyli layout.


      Z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja szkoła zorganizowała  pochód trzeciomajowy mający na celu pokazanie społeczności lokalnej  postaw patriotycznych oraz szacunku do symboli narodowych.


      6 maja reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w grze terenowej "W poszukiwaniu historii"  zorganizowanej przez Szkołę Podstawową w Ruszkowie. Biorąc udział w grze terenowej, uczniowie przekonali się, że to wyjątkowa przygoda. Przede wszystkim jest to wydarzenie zespołowe. Ten event poprzedzony był prelekcją wprowadzającą w jego tematykę i zasady działania. Uczestnicy zostali podzieleni na patrole, które starały się jak najszybciej wykonać szereg zadań dotyczących uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tego typu wydarzenia to przede wszystkim możliwość zdobycia nowych wrażeń i doświadczeń, które umożliwiają bezpośredni kontakt z naturą, a dodatkowo przyczyniają się do pogłębienia wiedzy z takich przedmiotów jak geografia, biologia, historia, czy innych dziedzin nauki. Świetnie integrują też grupę. Nasza szkoła zajęła w zmaganiach IV miejsce.


      28 maja uczniowie uczestniczyli w obchodach 81. rocznicy śmierci  Męczenników Działdowskich. W ramach których brali udział we Mszy św. na terenie obozu Soldau w  Działdowie.


      4 czerwca szkoła zaangażowała się w organizację Festynu Rodzinnego poprzez aktywne uczestnictwo uczniów szkoły w części artystycznej. Uczniowie przygotowali i wystawili na scenie  inscenizację „Nie ma jak rodzina”. Ponadto towarzyszyły temu wydarzeniu:  

      1. Występ uczniów naszej szkoły, recytacja utworów poetyckich oraz śpiew piosenek.
      2. Występy lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich oraz zespołów ludowych.
      3. Pokazy służb mundurowych.
      4. Poznawanie kultury i obyczajów Indian w plenerowej wiosce.

      Zabawy integracyjne dla dzieci i rodziców.


      Dnia 14.06.2022 r. uczennice Szkoły Podstawowej w Petrykozach wraz z panią dyrektor Grażyną Schade oraz panią Renatą Królikowską wzięły udział w konferencji podsumowującej Wojewódzki Konkurs Ekologiczno-Literacki „Urodziny Mikołaja Kopernika” oraz konkurs „Dyktando z Mikołajem Kopernikiem”.

      Konkursy zostały zorganizowane przez W-M ODN w Olsztynie  we współpracy z WFOŚiGW w Olsztynie. Zadaniem konkursowym dla uczniów było napisanie listu z życzeniami z okazji 550 urodzin Mikołaja Kopernika. Pracę należało wykonać na papierze ekologicznym. Zadaniem nauczycieli było napisanie dyktanda związanego tematycznie z życiem Mikołaja Kopernika oraz jego naukowymi dokonaniami. Konferencja odbyła się w  Planetarium w Olsztynie. Uczestnicy obejrzeli film edukacyjny „Przewrót kopernikański”, następnie odbyło się podsumowanie konkursów oraz wręczenie nagród. Nasze uczennice Natalia Gadomska i Natalia  Rogozińska zdobyły  wyróżnienia. Nauczycielka języka polskiego pani Renata Królikowska zajęła drugie miejsce w konkursie „Dyktando z Mikołajem Kopernikiem”. Wszyscy nagrodzeni otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.


      Zorganizowanie i przeprowadzenie wycieczki przybliżającej uczniom historię regionu oraz historycznych miejsc z nią związanych między innymi:

      1. Zwiedzenie barokowego Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce i wysłuchanie koncertu organowego.
      2. Wizyta w muzeum Warmii i Mazur. Zwiedzanie zabytkowych wnętrz. Poznanie dorobku naukowego Mikołaja Kopernika.
      3. Wizyta w Obserwatorium Astronomicznym w Olsztynie. Poznanie specyfiki badań astronomicznych. Zapoznanie z działaniem przyrządów i instrumentów używanych przez astronomów w czasach Mikołaja Kopernika.

      Poznanie dokonań polskich naukowców.