• Poznaj Polskę

• Wycieczka klas IV-VIII

• 15.06.2022 r. uczniowie klas IV - VIII Szkoły Podstawowej w Petrykozach udali się na wycieczkę dofinansowaną z programu "Poznaj Polskę". W wycieczce wzięło udział 48 uczniów.

Pierwszym punktem wycieczki było barokowe sanktuarium maryjne w Świętej Lipce. Świętolipska Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z obejściem krużgankowym i klasztorem wzbudziła zachwyt wśród uczniów, którzy z zainteresowaniem wysłuchali historii tego miejsca, podziwiali wnętrze i bogate zdobienia oraz organy z ruchomymi figurkami. Uczestniczyli również
        w koncercie organowym.

Ze Świętej Lipki uczestnicy udali się autokarem do Olsztyna.  W Muzeum Warmii i Mazur uczniowie zwiedzili zabytkowe wnętrza, które służyły administratorom dóbr kapituły warmińskiej – jednym z nich był Mikołaj Kopernik. Największe zainteresowanie wzbudziła tablica wykonana własnoręcznie przez astronoma. Uczniowie podziwiali również zabytki z zakresu archeologii, historii sztuki oraz kultury ludowej.

Kolejny punkt wycieczki  to Planetarium w Olsztynie, gdzie uczestniczyli w projekcji filmu edukacyjnego z wykorzystaniem aparatury cyfrowego planetarium „Majowie - starożytni astronomowie”.

Ostatni punkt wycieczki to wizyta w obserwatorium, która była okazją do poznania specyfiki badań astronomicznych, obejrzenia przyrządów i instrumentów używanych przez astronomów.  Na pierwszym piętrze zobaczyli historyczne instrumenty astronomiczne oraz różnorodne czasomierze. Na drugim piętrze podziwiali kolekcję meteorytów. Najbardziej zapadającym w pamięć elementem tej wystawy są okruchy skał księżycowych przywiezione na Ziemię przez załogę Apollo 11. W kolejnej pracowni uczniowie poznali nowoczesne przyrządy służące do obserwacji nieba. Zwiedzanie zakończyli podziwianiem panoramy miasta z wieży widokowej.

• Wycieczka klas I-III

• 25.10.2021 r. uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Petrykozach udali się na wycieczkę dofinansowaną z programu „Poznaj Polskę”.

Nasi wychowankowie zgłębiali historię w Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznym w Olsztynku. Na jego terenie zgromadzono 80 obiektów budownictwa ludowego z terenów dawnych Prus Wschodnich (z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy), z czego kilkanaście to zachowane kopie przywiezione z Królewca (dzisiejszy Kalingrad). W Olsztynku pani przewodnik oprowadziła grupę po Skansenie. Dzieci dowiedziały się jak wyglądało życie na polskiej wsi na przełomie XIX i XX wieku. W Karczmie zjadły smaczny obiad, zaś w sklepikach zakupiły pamiątki.

Następnie uczniowie udali się do Olsztyna aby w atrakcyjny sposób zapoznać się z rozgwieżdżonym niebem, obiektami i zjawiskami astronomicznymi w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. W  Planetarium obejrzeli bajkę dydaktyczną "Ziemia, Słonce, Księżyc". Zwieńczeniem wyprawy był smaczny obiad w jednej z olsztyńskich restauracji.